FN9222SR-15-07
DigiKey Part Number
817-1464-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9222SR-15-07
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In
Category
Accomodates a Fuse
No
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Series
Termination
Wire Leads
Packaging
Tray
Features
Bleed Resistor
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 29.40mm x 20.80mm
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Thickness
0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Number of Positions
3
Ingress Protection
IP40
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Approval Agency
CQC, CSA, ENEC, UL
Current Rating - Filter
15A