FN7660-10-M3
DigiKey Part Number
817-1755-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN7660-10-M3
Description
FILTER LC(PI) 58NH/10000PF BOLT
Detailed Description
LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel L = 58nH, C = 10000pF 10 A Axial - Threaded Terminals
Category
Current
10 A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Values
L = 58nH, C = 10000pF
Series
ESD Protection
No
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Applications
Data Lines for Mobile Devices
Type
Low Pass
Voltage - Rated
130V
Filter Order
3rd
Mounting Type
Bolt Mount
Technology
LC (Pi)
Package / Case
Axial - Threaded Terminals
Number of Channels
1
Size / Dimension
0.787" Dia x 2.402" L (20.00mm x 61.00mm)