FN7612-10-M3
DigiKey Part Number
817-1752-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN7612-10-M3
Description
FILTER LC(PI) 70NH/0.047UF BOLT
Detailed Description
LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel L = 70nH, C = 0.047µF 10 A Axial - Threaded Terminals
Category
Current
10 A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Values
L = 70nH, C = 0.047µF
Series
ESD Protection
No
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Applications
Data Lines for Mobile Devices
Type
Low Pass
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Filter Order
3rd
Mounting Type
Bolt Mount
Technology
LC (Pi)
Package / Case
Axial - Threaded Terminals
Number of Channels
1
Size / Dimension
0.787" Dia x 4.370" L (20.00mm x 111.00mm)