FN7563-63-M6
DigiKey Part Number
817-1745-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN7563-63-M6
Description
CAP FEEDTHRU 0.47UF 650V AXIAL
Detailed Description
0.47 µF Feed Through Capacitor 650V 63 A 0.43mOhm (Typ) Axial - Threaded Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FN7563-63-M6 Models
Category
Current
63 A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
DC Resistance (DCR) (Max)
0.43mOhm (Typ)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Tray
Ratings
Y4
Type
Feed Through
Size / Dimension
1.260" Dia x 3.898" L (32.00mm x 99.00mm)
Capacitance
0.47 µF
Thread Size
M20x1
Tolerance
±20%
Base Product Number
Voltage - Rated
650V