FN7563-16-M4
DigiKey Part Number
817-FN7563-16-M4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN7563-16-M4
Description
CAP FEEDTHRU 0.47UF 650V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Feed Through Capacitor 650V 16 A 0.63mOhm (Typ) Axial - Threaded Terminals
Category
Voltage - Rated
650V
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Current
16 A
Series
DC Resistance (DCR) (Max)
0.63mOhm (Typ)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Ratings
Y4
Type
Feed Through
Mounting Type
Bolt Mount
Capacitance
0.47 µF
Package / Case
Axial - Threaded Terminals
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.260" Dia x 3.228" L (32.00mm x 82.00mm)