FN356-36-33 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TE Connectivity Schaffner
In Stock: 0
Datasheet
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 1
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
SCHURTER Inc.
Three Phase (Wye) EMC/EMI Line Filter 36 A DC ~ 60Hz Single Stage Terminal Block
FN356-36-33
DigiKey Part Number
817-1163-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN356-36-33
Description
LINE FILTER 36A CHASSIS MOUNT
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current
36 A
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tray
Approval Agency
CSA, ENEC, UR
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Three Phase (Wye)
Configuration
Single Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
250 V
Base Product Number
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
440 V