FN356-150-28
DigiKey Part Number
817-1795-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN356-150-28
Description
LINE FILTER 150A CHASSIS MOUNT
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Wye) EMC/EMI Line Filter 150 A DC ~ 60Hz Single Stage Threaded Post (M10)
Category
Current
150 A
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Box
Approval Agency
CSA, ENEC, UR
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Three Phase (Wye)
Configuration
Single Stage
Termination Style
Threaded Post (M10)
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
250 V
Base Product Number
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
440 V