FN3359HV-250-28 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 2
Datasheet
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 250 A DC ~ 60Hz Three Stage Threaded Post (M10)
FN3359HV-250-28
DigiKey Part Number
817-2472-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3359HV-250-28
Description
LINE FILTER 250A CHASSIS MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current
250 A
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tray
Approval Agency
cURus, ENEC
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Three Phase (Delta)
Configuration
Three Stage
Termination Style
Threaded Post (M10)
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
400 V
Base Product Number
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
690 V