FN3288HVIT-160-40-C26-R60
DigiKey Part Number
817-FN3288HVIT-160-40-C26-R60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3288HVIT-160-40-C26-R60
Description
LINE FLTR 760VAC 160A CHASS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 160 A 760V DC ~ 60Hz Two Stage Terminal Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FN3288HVIT-160-40-C26-R60 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current
160 A
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, ENEC, UR
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC
760V