FN3288HV-230-40-C36-R65 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Schaffner
In Stock: 1
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity Schaffner
In Stock: 0
Datasheet
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 230 A DC ~ 60Hz Two Stage Terminal Block
FN3288HV-230-40-C36-R65
DigiKey Part Number
817-FN3288HV-230-40-C36-R65-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3288HV-230-40-C36-R65
Description
LINE FILTER 230A CHASSIS MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FN3288HV-230-40-C36-R65 Models
Category
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
760 V
Manufacturer
Current
230 A
Series
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Packaging
Bulk
Active
Approval Agency
CE, ENEC, UKCA, UR
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
440 V