FN3288HV-160-40-C36-R65
DigiKey Part Number
817-2821-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3288HV-160-40-C36-R65
Description
LINE FILTER 160A CHASSIS MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 160 A DC ~ 60Hz Two Stage Terminal Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FN3288HV-160-40-C36-R65 Models
Category
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
760 V
Current
160 A
Series
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Two Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
440 V