FN3288-50-53-C17-R65
DigiKey Part Number
817-FN3288-50-53-C17-R65-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3288-50-53-C17-R65
Description
LINE FILTER 530V/305VAC 50A CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 50 A 530V, 305V DC ~ 60Hz Two Stage Terminal Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FN3288-50-53-C17-R65 Models
Category
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
530 V
Current
50 A
Series
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Packaging
Box
Active
Approval Agency
CE, ENEC, UR
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Chassis Mount
Voltage - Rated AC
530V, 305V
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
305 V