FN3288-230-40-C26-R65
DigiKey Part Number
817-FN3288-230-40-C26-R65-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3288-230-40-C26-R65
Description
LINE FILTER 230A CHASSIS MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 230 A DC ~ 60Hz Two Stage Terminal Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FN3288-230-40-C26-R65 Models
Category
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
530 V
Current
230 A
Series
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Packaging
Bulk
Active
Approval Agency
CE, ENEC, UKCA, UR
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Chassis Mount
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
305 V