FN2640-20-103-C11
FN2640-20-103-C11
DigiKey Part Number
817-FN2640-20-103-C11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2640-20-103-C11
Description
LINE FILTER 250VAC 20A CHASS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 20 A 250V DC ~ 60Hz Single Stage IEC 320-C14, Terminal Block
Category
Current
20 A
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, CQC, ENEC, UKCA, UR
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Filter Type
Single Phase
Configuration
Single Stage
Termination Style
IEC 320-C14, Terminal Block
Voltage - Rated AC
250V
Inductance
2.4mH