FN2500-10-103-C13
DigiKey Part Number
817-FN2500-10-103-C13-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2500-10-103-C13
Description
LINE FLTR 400VDC 277VAC 10A CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 10 A 277V 400V DC ~ 60Hz Single Stage Terminal Block
Category
Current
10 A
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, CQC, CSA, ENEC, UKCA, UR
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Filter Type
Single Phase
Configuration
Single Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated DC
400V
Inductance
8.3mH
Voltage - Rated AC
277V