FN2230-600-99-C0000-R90
DigiKey Part Number
817-FN2230-600-99-C0000-R90-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2230-600-99-C0000-R90
Description
LINE FLTR 500VDC 600A CHASS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC EMC/EMI Line Filter 600 A 500V DC Two Stage Quick Connect, Threaded Post (M10)
Category
Current
600 A
Frequency - Operating
DC
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, CSA, ENEC, UKCA, UR
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Filter Type
DC
Termination Style
Quick Connect, Threaded Post (M10)
Voltage - Rated DC
500V