FN2200B-400-99
DigiKey Part Number
817-1620-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2200B-400-99
Description
LINE FLTR 1200VDC 400A CHASS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC EMC/EMI Line Filter 400 A 1200V (1.2kV) Single Stage Terminal Post
Category
Current
400 A
Applications
Photovoltaic Inverter
Series
Approval Agency
cURus, ENEC
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Filter Type
DC
Termination Style
Terminal Post
Configuration
Single Stage
Base Product Number
Voltage - Rated DC
1200V (1.2kV)