FN2090LL-16-06
DigiKey Part Number
817-2256-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2090LL-16-06
Description
LINE FILTER 250VAC/VDC 16A CHASS
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 16 A 250V 250V DC ~ 400Hz Two Stage Quick Connect
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FN2090LL-16-06 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current
16 A
Frequency - Operating
DC ~ 400Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Box
Approval Agency
CE, CSA, ENEC, UR
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Single Phase
Configuration
Two Stage
Termination Style
Quick Connect
Voltage - Rated DC
250V
Inductance
4mH
Voltage - Rated AC
250V