FN2090LL-10-08
DigiKey Part Number
817-FN2090LL-10-08-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2090LL-10-08
Description
LINE FILTER 250VAC/VDC 10A CHASS
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 10 A 250V 250V 50 ~ 60Hz Two Stage Threaded Post (M4)
Category
Current
10 A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Frequency - Operating
50 ~ 60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, CSA, ENEC, UKCA, UR
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Single Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Two Stage
Termination Style
Threaded Post (M4)
Voltage - Rated DC
250V
Inductance
8mH
Voltage - Rated AC
250V