FN2070M-16-08
DigiKey Part Number
817-2265-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2070M-16-08
Description
LINE FILTER 110V/250VAC 16A CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 16 A 110V, 250V DC ~ 400Hz Two Stage Threaded Post (M4)
Category
Frequency - Operating
DC ~ 400Hz
Applications
General Purpose
Series
Approval Agency
CSA, ENEC, UR
Packaging
Tray
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Single Phase
Termination Style
Threaded Post (M4)
Configuration
Two Stage
Inductance
2.8mH
Voltage - Rated AC
110V, 250V
Base Product Number
Current
16 A