FN2030Z-30-08
DigiKey Part Number
817-FN2030Z-30-08-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2030Z-30-08
Description
LINE FILTER 250VAC/VDC 30A CHASS
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 30 A 250V 250V 50 ~ 60Hz Two Stage Threaded Post (M4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FN2030Z-30-08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current
30 A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Frequency - Operating
50 ~ 60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, CSA, ENEC, UKCA, UR
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Single Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Two Stage
Termination Style
Threaded Post (M4)
Voltage - Rated DC
250V
Inductance
2mH
Voltage - Rated AC
250V