FN2030B-16-07 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 333
Datasheet
Single Phase EMC/EMI Line Filter 16 A 250V 250V 50 ~ 60Hz Two Stage Wire Leads
FN2030B-16-07
DigiKey Part Number
817-FN2030B-16-07-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2030B-16-07
Description
LINE FILTER 250VAC/VDC 16A CHASS
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current
16 A
Frequency - Operating
50 ~ 60Hz
Series
Applications
Medical
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Rated DC
250V
Inductance
4mH
Voltage - Rated AC
250V