FN2030-16-07 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 100
Datasheet
Single Phase EMC/EMI Line Filter 16 A 250V 250V 50 ~ 60Hz Two Stage Wire Leads
FN2030-16-07
DigiKey Part Number
817-FN2030-16-07-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2030-16-07
Description
LINE FILTER 250VAC/VDC 16A CHASS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FN2030-16-07 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current
16 A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Frequency - Operating
50 ~ 60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, CSA, ENEC, UKCA, UR
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Single Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Two Stage
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Rated DC
250V
Inductance
4mH
Voltage - Rated AC
250V