UPW25B100RV
DigiKey Part Number
UPW25B100RV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW25B100RV
Description
RES 100 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
62 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Wirewound
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 145°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.375" L (4.75mm x 9.53mm)