TLMQ2ADR018FTD
DigiKey Part Number
1712-TLMQ2ADR018FTDTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-TLMQ2ADR018FTDCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-TLMQ2ADR018FTDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLMQ2ADR018FTD
Description
TLMQ 0805 0.75W R018 1% 50PPM 5K
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLMQ2ADR018FTD Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.081" L x 0.049" W (2.05mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)