TLM2AER016FTD
DigiKey Part Number
TLM2AER016FTD-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLM2AER016FTD
Description
RES 0.016 OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLM2AER016FTD Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)