TL3AR01FTDG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 544
Datasheet
10 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Metal Foil
TL3AR01FTDG
DigiKey Part Number
TL3AR01FTDG-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL3AR01FTDG
Description
RES 0.01 OHM 1% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TL3AR01FTDG Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)