SQBW202R2J
DigiKey Part Number
A131147-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQBW202R2J
Description
RES 2.2 OHM 20W 5% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 Ohms ±5% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SQBW202R2J Models
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Features
Cement Coated, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Ceramic
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets
Resistance
2.2 Ohms
Lead Style
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Tolerance
±5%
Package / Case
Radial, Rectangular Case
Power (Watts)
20W