SPSR102K2J
DigiKey Part Number
A137334-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPSR102K2J
Description
RES 2.2K OHM 5% 10W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 kOhms ±5% 10W Through Hole Resistor Radial Cement Coated, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Metal Oxide Film
Category
Features
Cement Coated, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial Lead
Resistance
Size / Dimension
0.472" L x 0.433" W (12.00mm x 11.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
2.421" (61.50mm)