Image for SC10102KT is not available
SC10102KT
DigiKey Part Number
SC10102KT-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC10102KT
Description
FIXED IND 1MH 76MA 40 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Unshielded Inductor 76 mA 40Ohm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SC10102KT Models
Category
DC Resistance (DCR)
40Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
40 @ 790kHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.2MHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
790 kHz
Inductance
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±10%
Package / Case
Axial
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.394" L (4.20mm x 10.00mm)