RU73X1E97R6LTDF
DigiKey Part Number
RU73X1E97R6LTDF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RU73X1E97R6LTDF
Description
RES 97.6 OHM 0.01% 1/16W 0402
Customer Reference
Detailed Description
97.6 Ohms ±0.01% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RU73X1E97R6LTDF Models
Category
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)