RP73PF1E8R87BTDF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
8.87 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
RP73PF1E8R87BTDF
DigiKey Part Number
1712-RP73PF1E8R87BTDFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-RP73PF1E8R87BTDFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP73PF1E8R87BTDF
Description
RP 1E 0.1W 8R87 0.1% 25PPM 1K RL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)