ROX5SSJ5K6
DigiKey Part Number
A142818CT-ND - Cut Tape (CT)
A142818TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ROX5SSJ5K6
Description
RES 5.6K OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 kOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Metal Oxide Film
Category
Features
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)