RLP73N1ER27FTDF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 19.118
Datasheet
270 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Current Sense Thick Film
0402 PKG Chip Resistor
RLP73N1ER27FTDF
DigiKey Part Number
A109542CT-ND - Cut Tape (CT)
A109542DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLP73N1ER27FTDF
Description
RES 0.27 OHM 1% 1/8W 0402
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RLP73N1ER27FTDF Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.017" (0.43mm)