RLC73N2HR062FTDF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 3.988
Datasheet
62 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense Thick Film
RLC73N2HR062FTDF
DigiKey Part Number
1712-RLC73N2HR062FTDFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLC73N2HR062FTDF
Description
RLC73N 2H R062 1% 1K RL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)