RLC73N2AR158FTDF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 4.965
Datasheet
158 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thick Film
RLC73N2AR158FTDF
DigiKey Part Number
1712-RLC73N2AR158FTDFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLC73N2AR158FTDF
Description
RLC73N 2A R158 1% 1K RL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)