RL73V1HR16FTDF
DigiKey Part Number
RL73V1HR16FTDF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL73V1HR16FTDF
Description
RES 0.16 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
160 mOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
RL73V1HR16FTDF Models
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)