RL73N1JR56JTDF
DigiKey Part Number
A138669TR-ND - Tape & Reel (TR)
A138669CT-ND - Cut Tape (CT)
A138669DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL73N1JR56JTDF
Description
RES 0.56 OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 mOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL73N1JR56JTDF Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)