RL73N1JR12FTDF
DigiKey Part Number
A138667TR-ND - Tape & Reel (TR)
A138667CT-ND - Cut Tape (CT)
A138667DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL73N1JR12FTDF
Description
RES 0.12 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 mOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
RL73N1JR12FTDF Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)