MPT100C10KF
DigiKey Part Number
1712-MPT100C10KF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPT100C10KF
Description
RES 10K OHM 1% 100W TO247
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±1% 100W Through Hole Resistor TO-247-2 Non-Inductive Thick Film
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-247
Resistance
Size / Dimension
0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.965" (24.51mm)