LR1F390R
DigiKey Part Number
1712-LR1F390RCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-LR1F390RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LR1F390R
Description
RES 390 OHM 1% 0.6W AXIAL
Detailed Description
390 Ohms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Metal Film
EDA/CAD Models
LR1F390R Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.244" L (2.30mm x 6.20mm)