Image for HVR50D7M5F is not available
HVR50D7M5F
DigiKey Part Number
HVR50D7M5F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVR50D7M5F
Description
RES CHAS MNT 7.5M OHM 1% 100W
Customer Reference
Detailed Description
7.5 MOhms ±1% 100W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Thick Film
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Features
High Voltage, RF, High Frequency
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Obsolete
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
7.5 MOhms
Size / Dimension
1.181" Dia x 10.236" L (30.00mm x 260.00mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Ferrule Ends (Ferrule Ends, M5 Thread)
Power (Watts)
100W