HSC7533KJ
DigiKey Part Number
A138925-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSC7533KJ
Description
RES CHAS MNT 33K OHM 5% 75W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 kOhms ±5% 75W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.929" L x 1.870" W (49.00mm x 47.50mm)
Resistance
33 kOhms
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
75W