HSC30010KJ
DigiKey Part Number
A137237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSC30010KJ
Description
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 300W
Detailed Description
10 kOhms ±5% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
5.039" L x 2.874" W (128.00mm x 73.00mm)
Resistance
10 kOhms
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Terminal Screw Type
Power (Watts)
300W