HSC150S33KJ
DigiKey Part Number
1712-HSC150S33KJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSC150S33KJ
Description
RES CHAS MNT 33 OHMS 5% 150W
Detailed Description
33 kOhms ±5% 150W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Resistance
33 kOhms
Size / Dimension
3.858" L x 1.890" W (98.00mm x 48.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.945" (24.00mm)
Power (Watts)
150W