HSC1504R7J is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
4.7 Ohms ±5% 150W Wirewound Chassis Mount Resistor
HSC1504R7J
DigiKey Part Number
A103838-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSC1504R7J
Description
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 150W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HSC1504R7J Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.858" L x 1.870" W (98.00mm x 47.50mm)
Resistance
4.7 Ohms
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
150W