HSC100S27RJ
DigiKey Part Number
1712-HSC100S27RJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSC100S27RJ
Description
RES CHAS MNT 27 OHMS 5% 100W
Detailed Description
27 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Resistance
27 Ohms
Size / Dimension
2.598" L x 1.890" W (66.00mm x 48.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.945" (24.00mm)
Power (Watts)
100W