HSC100S150RJ
DigiKey Part Number
1712-HSC100S150RJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSC100S150RJ
Description
RES CHAS MNT 150 OHMS 5% 100W
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Box
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
150 Ohms
Size / Dimension
2.598" L x 1.890" W (66.00mm x 48.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.945" (24.00mm)
Power (Watts)
100W