HSC10068KJ
DigiKey Part Number
A138902-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSC10068KJ
Description
RES CHAS MNT 68K OHM 5% 100W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 kOhms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Tray
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
Resistance
68 kOhms
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
100W