HSA1020RF
DigiKey Part Number
A138850-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSA1020RF
Description
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 16W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms ±1% 16W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Tray
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Resistance
20 Ohms
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
16W